Nenoliedzami, ka skaistam zālienam ir svarīga loma gan kā parku ainavas elementam, gan piemājas teritorijā.
Zāliena ierīkošana jāveic rūpīgi un pārdomāti, lai nākotnē izvairītos no zāliena pārtaisīšanas.
Var ierīkot zālienu pašu spēkiem, vai arī uzticēt veikt šo darbu speciālistiem ar pieredzi kvalitatīva zāliena ierīkošanā. Gadījumā, ja tomēr zāliena ierīkošana ir jāveic pašu spēkiem, zemāk ir daži svarīgi ieteikumi, kas būtu jāievēro:
- Nekādā gadījumā nedrīkst veidot jaunu zālienu uz vecā zāliena! Vecais zāliens velēnā rudenī būtu jāsafrēzē vai jānorauj pilnībā, tad jāuzber auglīgas melnzemes slānis, jāizlīdzina un jāpierullē.
- Augsnei ir jābūt auglīgai, vismaz 10 cm biezā slānī, gaisa un ūdens caurlaidīgai. Pašas augsnes sagatavošanu labāk veikt rudens periodā, lai pa ziemas sezonu tā pietiekami sablīvējas. Ja augsne nav auglīga, tā noteikti ir jāpapildina ar mēslojumu divas nedēļas pirms zāliena sēšanas.
- Ja ir ieplānots dārza dizainā izmantot celiņus no bruģakmens vai citiem materiāliem, tad nekādā gadījumā melnzemi nevajadzētu piebērt augstāk par celiņa segumu. Ideālajā variantā augsnei vajadzētu būt vismaz 2 cm zemākai, jo, zālienam augot, saknes piepaceļ augsni, kā arī lai nopļaujot zāliens būtu vienā līmenī ar celiņu.
- Zāliena ierīkošanai paredzētajai platībai ir jābūt līdzenai. Tas ir liels roku darbs, pamatā virsma tiek līdzināta ar grābekļiem, kas ir speciāli paredzēti šādam nolūkam.
- Zāliena sēšana arī jāieplāno. Zālienu var sēt no pavasara līdz pat rudenim, ņemot vērā laikapstākļus. Pārāk vēlu iesēts zāliens var nepaspēt iesakņoties un ziemas periodā izsalt. Pamatā zāliena sēšana tiek veikta ar roku vai speciāli paredzēto kaisītāju. Izsējas norma uz kvadrātmetru parasti tiek norādīta uz iepakojuma. Labākus rezultātus iegūst, pusi no sēklām izsējot vienā virzienā, otru pusi – perpendikulāri iepriekšējam sēšanas virzienam. Zālienu nevajadzētu sēt vējainā laikā, kā arī stipra lietus laikā. Zāliens pēc sējas obligāti jālaista. Noteikti vajadzētu sekot līdzi tam, lai zāliens netiktu pārlaistīts. Gadījumā, ja sadīgušās sēklas cietīs no sausuma, zāliens izdegs un nāksies atkārtoti sēt.
- Paklājzāliena ierīkošana notiek līdzīgi, kā sētajam zālienam – līdzīgi ir jāsagatavo augsne, vienīga atšķirība, ka augsnes slānim jābūt par 2 cm zemākam, jo uzklātais paklājzāliens būs aptuveni 2 cm biezs. Pirms paklājzāliena ierīkošanas ir jāveic augsnes mēslošana.
- Ir būtiski, lai zāliens vai paklājzāliens tiktu pareizi laistīts. Ja nav gaidāms lietus, zāliens ir bagātīgi jāaplaista, turklāt jāpievērš uzmanība, lai ūdens kārtīgi samitrina augsni. Laistīšana ir veicama vairākas reizes (atkarībā no laikapstākļiem) ar mērķi uzturēt augsni mitru līdz saknes ir iesakņojušās.
- Pirmā zāles pļaušana sētajam zālienam vai paklājzāliena pļaušana var notikt jau aptuveni 3 nedēļas pēc sadīgšanas, lai arī vārgie zāles stiebriņi varētu šķist nepļaujami. Tas jādara, jo katra pļaušana veicina zāliena kuplošanu līdz biezam un košam zālienam.
Zāliena ierīkošana un paklājzāliena ierīkošana ir atbildīgs darbs, kurš būtu jāveic speciālistiem ar pieredzi un zināšanām.
Lai zāliens izskatītos kopts un pildītu savu funkciju, tas ir pareizi jākopj. Protams, regulāra un pareiza zāles pļaušana vai paklājzāliena pļaušana, zāliena vertikulācija, miglošana, zāliena laistīšana un mēslošana arī ir svarīgas. Ne mazāk svarīgi, lai ūdens, mēslojums un gaiss piekļūtu līdz zāles saknēm, līdz ar to viens no regulāri veicamajiem zāliena kopšanas darbiem ir aerācija. Kas tad ir zāliena aerācija?
Ja burtiski, tad zāliena aerācija ir process, kad ar speciālu ierīci (aeratoru) zālienā tiek veidoti nelieli caurumiņi ar mērķi bagātināt to ar gaisu, lai veicinātu augšanu.
Priekš kam tā ir vajadzīga?
Gadās, ka sausā vasarā zāliens sāk dzeltēt, pēc lietus vai laistīšanas ūdens labi neiesūcas augsnē, zāliens neaug tā, kā vajadzētu, paliek rets un vairs neizskatās tik labi. Kāds tam ir iemesls? Zāles saknēm trūkst gaiss. Aerācija uzlabo gaisa piekļūšanu saknēm, veicinot zāliena augšanu un ātrāku atjaunošanos, un palīdz cīņā ar sūnām. Piemērotākais laiks veikt zāliena aerāciju ir pavasaris, kad pļaušanas sezona vēl nav sākusies, vai arī rudenī, kad tā jau ir pabeigta.
Mazliet parunāsim par zāliena pļaušanu.
Siltajā sezonā zāles pļaušana ir veicama vidēji vienu reizi nedēļā, nopļaujot ne zemāk kā 3 cm. Ja zāliens tiek pļauts zemāk, tam var rasties lielāka tendence izdegt. Ja ārā ir liela svelme, tad zāliena pļaušana būtu jāatliek līdz pievakarei. Paklājzāliena pļaušana notiek līdzīgi, ka sētā zāliena pļaušana. Vēlā rudenī zālienu var un pat vajadzētu nopļaut uz zemāko līmeni, ko atļauj zāles pļāvēja augstums. Protams, zāles pļaušanas augstumi atkarīgi arī no zāliena sastāva, pārsvarā zāliena sastāvs tiek norādīts uz zālienu sēklu maisījumu iepakojumiem.
Ir cilvēki, kuri nopļauto zālienu atstāj kā papildmēslojumu, nesavācot to. tomēr ieteicams to nedarīt, jo tas samazina gaisa piekļuvi, ūdens nespēj novadīties, kā rezultātā augsne var kļūt par infekciju perēkli un dažādu slimību izraisītāju zālienam. Vislabāk nopļauto zāli būtu likt kompostā, ko vēlāk var izmantot citos dārza darbos.
Ir jāseko līdzi, lai zāles pļāvēja asmens vienmēr būtu uzasināts. Ja zāles pļāvēja asmens būs truls, tad tas zālienu plēsīs, ko Jūs pamanīsiet pēc zāles pļaušanas, kad zāliena stiebra gali paliks balti. Paskatoties tuvāk, Jūs varēsiet redzēt, ka zāliena stiebra gali ir norauti, nevis nogriezti.
Grūti aizsniedzamās un nelīdzenās vietās ir jāveic zāles trimmerēšana. Pļaut ar trimmeri var ne tikai zāli, bet arī ļoti aizaugušas teritorijas, grāvjus, krūmājus.
Jūs varat pašu rokām veikt tādus dārza darbus kā zāles pļaušana un zāles trimmerēšana, vai arī uzticēt šo darbu veikt SIA “Gardens” speciālistiem, un brīvo laiku veltīt sev un savai ģimenei.