Dārzu ierīkošana un kopšana

Mūsdienu straujā dzīves ritmā esam spiesti pielāgoties un ilgstoši uzturēties stresa apstākļos, tāda nu ir dzīve, un katram no mums īsā laikā kaut kādā veidā ir jāatgūst spēki nākamajai dienai. Mēs visi zinām par brīnumaino dabas dziedinošu spēku. Latvijā ir skaista daba un ainavisku skatu baudīšanai mēs varam doties jebkurā Latvijas malā. Tomēr katru dienu mēs nevaram to atļauties un jāmeklē cita alternatīva. Skaists, harmoniski izveidots un omulīgs dārzs būs īstā vieta, kur atvilkt elpu no ikdienas, relaksēties, baudīt ainaviskus skatus tepat tuvumā.

Dārza ierīkošana ir process, kad visas topošā dārza detaļas un nianses ir rūpīgi jāpārdomā – kur tiks izvietotas dobes, kur tiks iekārtota atpūtas zona, celiņi u.tml., lai dārzs ilgu gadu garumā priecētu īpašnieku ar savu skaistumu un arī neprasītu īpašu lološanu. Skaista dārza atslēga slēpjas regulāri veicamā dārza kopšanā, kas ietver sevī gan dobju formu uzturēšanu, gan augu paretināšanu, koku formu kopšanu, zāliena kopšanu (t.i. zāliena pļaušana, zāliena aerācija, augsnes uzlabošana).

Un te ir tās dažas nianses, kuras būs noderīgas tiem, kam dārza ierīkošana vai jau esošā dārza labiekārtošana ir jāveic pašu spēkiem:

  • dobju, zāliena un celiņu malas nevajadzētu veidot ģeometriskās formās, labāk ir izvēlēties plūstošas līnijas, kuras vietām pārklājas;
  • lai izvairītos no cīņas ar nezālēm, dārza celiņi ir jāveido viendabīgi un bez spraugām starp tiem, vislabākie materiāli būtu flīzes, grants vai koka;
  • ir jābūt gataviem, ka jaunizveidotajām puķu dobēm un apstādījumiem sākumā arī būs nepieciešams laiku pa laikam veltīt lielāku uzmanību un rūpes, taču jau pēc gada vai diviem gadiem tie pateiksies ar savu skaistumu un īpaša lološana vairs nebūs nepieciešama.

Dārza ierīkošana un dārza labiekārtošana pašu spēkiem ir interesants un aizraujošs pasākums, ja visi darbi un nianses ir rūpīgi pārdomāti. Bet ja šis pasākums aizvelkas uz dažiem gadiem, tad arī rezultāts bieži vien nav tāds, kā sākumā iecerētais.

Vēršoties pie profesionāliem, kam šīs pasākums ir sirds lieta, dārza ierīkošana un dārza labiekārtošana ir paveicama pāris dienās jeb arī nedēļās atkarībā no darbu sarežģītības. Un arī rezultāts ir sagaidāms daudz ātrāk, sagādājot dubultprieku.

Teritoriju labiekārtošana ir vērienīgs darbs, kas ietver sevī veselu virkni darbu līdz ir gatavs rezultāts.

Bet kā jau visi līdzīga veida darbi arī teritoriju labiekārtošana sākas ar plānošanu un projekta izstrādi.

Un tikai pēc tam var sākties ar labiekārtošanu saistītie darbi:

  • teritorijas attīrīšana (ietver ne tikai teritorija atbrīvošanu no veciem gružiem, bet arī tādus darbus kā koku zāģēšana, bīstamo koku zāģēšana, koku ciršana, krūmu zāģēšana; celmu frēzēšana, celmu izrakšana, zaru apzāģēšana, zaru smalcināšana un izvešana u.tml. darbi);
  • nepieciešamības gadījumā tiek veikta krastu nostiprināšana, nogāžu nostiprināšana,
  • tiek veikta lietus ūdens un drenāžas sistēmas ierīkošana, automātiskās laistīšanas sistēmas ierīkošana,
  • baseinu, kaskāžu un strūklaku ierīkošana,
  • dīķu un grāvju ierīkošana,
  • celiņu un ietvju ierīkošana, bruģēšana (betona, bruģa un akmens seguma ieklāšana),
  • teritoriju apzaļumošana (zāliena ierīkošana vai paklājzāliena ierīkošana, zāliena pļaušana, augu stādīšana, augļu koku stādīšana un dzīvžoga stādīšana u.tml. darbi).