Augļu koku vainagu veidošana pozitīvi ietekmē koka ražību un tās ilgumu. Pateicoties šai procedūrai arī augļi aug lieli un skaisti. Kā tad ir jāveic augļu koku vainagu veidošana? Katrai sugai un šķirnei koka vainaga veidošana ir atšķirīga, bet tā ir nepieciešama gan jauniem, gan tikko iestādītiem, gan arī vecākiem kokiem, turklāt, pateicoties tai ir iespējams iegūt vēlamo koku augstumu un formu.
Koka vainaga veidošana ietver sevī daudzas un dažādas procedūras, tādas kā zaļo dzinumu nobraucīšana, pumpuru izkniebšana, zaru liekšana, zaru apgriešana, lieko zaru izgriešana bet ir reizes, kad bez zaru apzāģēšanas neiztikt (kad jāpazemina galotne, vai arī zars ir atlūzis vai slims).
Vispirms mums ir jāzina, ko vēlamies panākt, tad būs vieglāk izšķirties par laiku, kad būtu jāveic augļu koku apgriešana, koka vainaga veidošana – agri pavasarī vai vasarā. Nepareizā laikā vai pārāk spēcīgi veiktā zaru apgriešana veicinās lieko ūdenszaru augšanu, ar kuriem būs jācīnās vēl daži gadi. Tie ir jāizgriež, jo tie ir lieki, met ēnu uz augļu zariem, kas dod ražu. Ir svarīgi izvērtēt, vai kokam nav sausie vai slimie zari, un vai zari nekrustojas. Gadījumā, ja zari krustojas, būs jāizvērtē, kuru no zariem būtu jāgriež. Ja kokam ir slimie zari, tie ir jāizgriež un jāsadedzina vai arī jātransportē prom. Jebkurā gadījumā šādus zarus atstāt dārzā nedrīkst.
Pastāv viedoklis, ka pavasaris ir piemērotākais laiks, kad ir obligāti jāveic koka vainaga veidošana. Galvenais, ka procedūrai jānotiek līdz lapu plaukšanai, vai arī kad koks nometis lapas pilnība – vēlā rudenī (atceramies, ka pēc zaru nogriešanas, visas brūces ieteicams aizsmērēt ar potvaska ziedi). Bet dažreiz ir labāk to darīt vasarā – no jūnija vidus līdz augusta vidum – tādejādi koks tiek nomierināts, tāpēc tas ir īstais laiks koka augstuma samazināšanai un jaunu un spēcīgi augošu koku veidošanai. Turpretī pavasarī veiktā augļu koku apgriešana stimulē augšanu un pumpuru plaukšanu un ir vairāk piemērota novecojušiem kokiem ar mērķi veicināt jauno vasu veidošanos.
Pēc koka vainaga veidošanas procedūras vainags līdzinās piramīdai vai iegūst kausveida formu. Pateicoties tam augšējie zari nenoēnos zemākos un augļi varēs pilnvērtīgi augt. Šis princips ir jāievēro dažāda augstuma kokiem.
Neaizmirstam, ka regulāri jāveic arī augļu koku kopšana, kur liela nozīme ir zaru izgriešanai, kas vēlāk ietekmē augļu koku ražu un pašu augļu kvalitāti. Izgriežot nebūtiskos zarus, ražas kvalitāte uzlabosies.
Bet iegūstot mantojumā teritoriju ar veciem un aizaugušiem kokiem ir obligāti jāveic augļu dārzu atjaunošana.
SIA “Gardens” veic augulāju un ogulāju vainagu veidošanu. Apstrādājam kokus pret sēnīšu slimībām un insektiem. Sniedzam konsultācijas augļu koku kopšanā.